-20%

Vaša stomatološka ordinacija drBrkić daje 20% popusta za studente

Vidi sve
Zakažite online

22. авг 2024.

Šta je kočić za zube? Nadogradnja zuba fiberglas kočićem

U kojim situacijama se postavlja kočić na zub i koja je cena? Šta je sve potrebno da znam prilikom ugradnje fiberglas kočića. Korisni saveti dr. Jelene Brkić

Dr Jelena Brkić

zubi

Podelite ovaj članak

linkedintwitterfacebook

Postavka različitih vrsta kočića je neophodna kod pojedinih zuba na kojima je izvađen živac, odnosno endodontsko lečenih zuba. To su najčeće zubi gde nedostaje veći deo krunične strukture, bilo zbog prisustva velikog karijesa, usled traume zuba ili preparacije zuba od strane stomatologa prilikom lečenja. Svaki zub je značajno sačuvati, pa tako i onaj kome je živac izvađen (endodontski tretiran), jer imaju bitnu ulogu u očuvanju međuzubnih odnosa i postojanja same kosti. Takođe pored živca, u kanalu korena zuba, se nalaze i krvni sudovi. Sada, usled njihovog odsustva, zubi postaju krtiji i podložniji pucanju, te je vrlo važno dobro isplanirati dalje korake i izbor kočica ,kao i posledičnu kruničnu rekonstrukciju. Izbor vrste nadogradnje zavisi od slučaja. Vrlo je važna procena količine preostale zubne supstance u kruničnom delu, količine dentina u vratnom delu zuba, kao i vrste kasnije krunične restauracije, odnosno da li će se stomatolog i pacijent opredeliti za postavku plombe, metalokeramičku ili neku visoko estetsku krunicu.

Vrste intrakalnih kočića:

  1. fabrički metalni (takozvane šraf nadogradnje)
  2. fabrički nemetalni ( FRC - fiberglas kočići)
  3. individualni - livene nadogradnje

kocici za zube

Koje su vrste fiberglas kočića i kada nadograditi zub kočićem?

Estetska stomatologija je oblast stomatologije koja podrazumeva raznovrsne procedure,od postupka izbeljivanja zuba do izrade protetskih radova kao što su metalokeramičke i bezmetalne krunice. Fiberglas kočići su nastali upravo usled popularizacije visoko estetskih krunica koje su zahtevale nadogradnje koje bi pored mehaničkih,ispunjavale i estetski momenat.

fiberglas kocici za zube

Fiberglas kočići su nastali iz potrebe za estetskim nadogradnjama. Naime, popularizacija visoko estetskih krunica je zahtevala i nadogradnje koje bi pored mehaničkih, ispunjavale i estetski momenat.

Fizičke osobine FRC kočića su slične dentinu. Posebno bitan je njihov modul eleastičnosti koji je sličan dentinu, čime se omogućava ravnomeran prenos sila duž korena. Izuzetno su fleksibilni, te vrlo dobro raspoređuju opterećenje i savijaju se sa malim rizikom od loma. Takođe obezbeđuju dobru retenciju buduće nadoknade, a pri tom su vrlo lagani. Postavljanje ovih kočića se izvodi u jednoj poseti, te je moguće uraditi i preparaciju zuba za buduću krunicu u istoj poseti. Jednostavno se cementiraju, najčešće kompozitnim cementima. Svetlosna polimerizacija je omogućena zahvaljujući odličnoj svetlosnoj provodljivosti ovih kočića. Njihove estetske karakteristike su dobre, ne utiču na boju zuba, propuštaju svetlost i zbog toga se najčešće koriste kod bezmetalnih krunica ili prilikom postavljanja plombi. Materijal od kojeg se izrađuju je biokompatibilan, cena je prihvatljiva, te su tako izborili svoje mesto kao jedan od prvih izbora kada su nadogradnje u pitanju.

vrste fiberglas kocica

Vrste FRC kočica

Nekad su se koristili FRC kočici ojačani karbonskim vlaknima. Danas su ih u potpunosti zamenili kočići ojačani kvarcnim i staklenim vlaknima. Njihov pun nazim – kompozitni kočići ojačani staklenim vlaknima (Fibre-reinforced composite)– implicira da je sastav vrlo sličan kompozitnim ispunima, odnosno da pored vlakana sadrže smolu, čijom polimerizacijom nastaje kompleksna umrežena struktura koja zajedno sa uzdužno postavljen vlaknima čini stub izdržljivosti ovih nadogradnji. FRC kočići dolaze fabrički proizvedeni u različitim oblicima i raličitim veličinama.

Kada se nadogradnja zuba ne može vršiti ovom metodom?

Kada je prostalo izuzetno malo kruničnog dela zuba FRC kočićii ne bi bili dobar izbor. Takođe, kod suviše kratkih korenova, treba biti obazriv.

Od kog materijala se pravi kočić za zube?

FRC kočići su nastali u eri kompozitnih materijala.Sastoje se od staklenih vlakana, neorganskog punioca i smole kao matriksa. Zahvaljujući staklenim vlaknima poseduju odličnu svetlosnu provodljivost zbog čega se za njihovo cementiranje najčešće koriste svetlosno-polimerizujući materijali. Na ovaj način dobijamo bolju retenciju i duži vek nadogradnje.

Kako su naši pacijenti ocenili nadogradnju ovom metodom?

Obzirom da je postupak postavljanja FRC nadogradnje vrlo jednostavan, kratak i bezbolan, pacijenti se u ordinaciji osećaju komforno i rado je prihvataju.

Koja je cena ovog tipa nadogradnje i da li ja to da uradim?

Da li ste kandidat za ugradnju FRC kočića najbolje će proceniti Vaš stomatolog, zbog čega savetujemo da zakažete svoj pregled u ordinaciji,nakon kojeg stomatolog može napraviti plan terapije. U obzir se uzimaju stanje zuba, stepen oralne higijene i briga za oralnim zdravljem. Aktuelni cenovnik naših usluga možete pogledati na našem sajtu.

Koliko traje ova intervencija?

Intervencija postavke FRC kočića traje relativno kratko i završava se u jednoj poseti. Da bi se postavio kočić mora se ukloniti deo kanalnog punjenja, odnosno pripremiti ležište u kanalu korena za postavku kočića. Odabir kočića zavisi od dijametra odnosno širine kanala korena zuba. Nakon probe i odabira odgovarajučeg FRC kočića, sledi priprema ležišta unutar kanala u smislu dezinfekcije i nanošenja adheziva koji će obezbediti postojanu i dugotrajnu vezu između zuba i kočića. Nakon aplikacije cementa u ležište i postavke kočića u pravila položaj svetlosnom polomerizacijom se ove strukture umrežavaju i dobijamo jednu cvrstu i stabilnu nadogradnju. Ukoliko se na zubu izrađuje kruna, može se odmah krenuti u postupak brušenja. Bitno je napomenuti da su ovi postupci potpuno bezbolni.

Pogledajte i ostale naše savete a ukoliko to želite zakažite online besplatan stomatološki pregled kod nas u ordinaciji.